Brexit – obecna sytuacja Wielkiej Brytanii w UE

Brexit to jeden z żywszych tematów ostatniego roku, który wywołał lawinę pytań i wątpliwości co do słuszności tej decyzji zarówno z perspektywy interesów Wielkiej Brytanii, oraz krajów członkowskich UE. Do tej pory Wielka Brytania była największym rynkiem Unii Europejskiej a wolny obieg towarów i wykwalifikowana siła robocza gwarantowały stabilny wzrost gospodarczy. Do czego w takim razie może doprowadzić decyzja o wyjściu z UE?

Obecna sytuacja Wielkiej Brytanii w UE i szanse zachowania statusu quo

Specjaliści zgodnie przyznają że do zagrożeń możemy zaliczyć pogorszenie się przepływu towarów między UK a Unią Europejską, oraz zmianę zasad rynku pracy zachodząca po obu stronach. Zagrożenia te są jak najbardziej realne ale istnieje szansa zachowania statusu quo, który zagwarantuje stabilność w perspektywie następnych lat.

Konsekwencje wyjścia z Unii Europejskiej

Obywatele Wielkiej Brytanii 25 czerwca 2016 roku podjęli decyzję o opuszczeniu Unii Europejskiej tym samym rezygnując z części przywilejów, które otrzymują kraje członkowskie. Najważniejszy z nich, który zostanie utracony wraz z oficjalnym opuszczeniem UE to przynależność do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (w skrócie EOG). Pozwala on na swobodne przepływanie ludzi, kapitału, oraz towarów i usług. Takiego rodzaju zmiana może okazać się kluczowa dla gospodarki Wielkiej Brytanii, która od tego czasu będzie miała trudności z przepływem towarów z za kanału La Manche. Bardzo istotnym problemem dla Wielkiej Brytanii w drodze do niezależności jest również kwestia wykfalifikowanych pracowników, którzy opuścili kraj, oraz napływowej siły roboczej z innych państw. Wraz z opuszczeniem EOG swoboda przepływu ludzi, ich przebywania, oraz podejmowania legalnego zatrudnienia poza Wielką Brytanią staje się niemożliwa dlatego jest to kolejny ważny punkt nie tylko dla ludności z wysp.

Rozwiązania problemów opuszczenia UE

● Podpisanie umowy o wolnym handlu z EU

Taki dokument pozwoli na znacznie korzystniejsze transakcje między Unią a Wyspami. Wygaśnięcie członkostwa w EOG spowoduje na samym początku mały zamęt i pogorszy warunki wymiany towarów. Umowa handlowa może ograniczyć ewentualne straty jakie UK może ponieść z tego tytułu do minimum.

● Negocjacje w sprawie niebieskiej karty dla obywateli Wielkiej Brytanii

Jako, że EOG traktuje również o prawach do swobodnego przepływu ludzi i pracy na terytorium innego kraju, aby obywatele nie musieli rezygnować z pracy w innych państwach Wielka Brytania będzie musiała starać się o przyznanie na rzecz swoich obywateli tzw. „niebieskiej karty” pozwalającej na podejmowanie legalnej pracy i przebywanie na terenie innego kraju członkowskiego.

Przebieg Brexitu z perspektywy Polski

Nie można w całym tym zamieszaniu pominąć interesów Polski, ponieważ dla nas rynek Wielkiej Brytanii jest szczególnie atrakcyjnym miejscem, zwłaszcza w perspektywie zatrudnienia. Pytanie nasuwa się jedno czy Brytyjczycy zechcą zrezygnować z taniej siły roboczej z krajów Europy wschodniej, czy też raczej będą starali się ich zatrzymać? Biorąc pod uwagę koszty jakie ponosiłaby Wielka Brytania w związku z ograniczeniem napływu imigrantów, oraz zastąpieniem ich rodakami jest nieopłacalne i raczej do tego nie powinno dojść. Premier Brytyjskiego rządu Theresa May jasno zadeklarowała, że „obywatele Unii Europejskiej będą nadal mile widziani”.

Mimo wszystko powinniśmy się spodziewać pewnych obostrzeń w tym temacie ze względu na zmianę prawa dotyczącego przepływu ludzi. W bardzo dobrej sytuacji są rodziny, w których w trakcie pobytu w Wielkiej Brytanii urodziło się dziecko – takich dzieci jest już przeszło 100 000. Dla osób, które dopiero zamierzają przyjechać na wyspy szykują się duże zmiany, i raczej będzie czekał nas powrót do lat, kiedy podróże między Polską a Wielką Brytanią mogły odbywać się jedynie przy użyciu polskiego paszportu.

Inne osoby, czytały również

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
(3 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...

Skomentuj