Nazwa „brexit” pochodzi od dwóch angielskich słów: „exit” (wyjście) i „British” (brytyjski). W ten sposób określana jest formalna procedura wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur EU zgodnie z artykułem 50 traktatu o Unii Europejskiej. Wszystko zaczęło się z ogłoszeniem wyników referendum, które dotyczyło członkostwa Wielkiej Brytanii we Wspólnocie Europejskiej 23 czerwca 2016 roku.
(więcej…)
Eksperci są zdania, że Brexit może kosztować Wielką Brytanię nawet pół miliona miejsc pracy. Dane opracowane przez Cambridge Econometrics wskazują na to, że jeśli władze kraju nie dogadają się z Unią Europejską w 2019 roku w sprawie warunków Brexitu, ucierpieć może w dużym stopniu aż dziewięć branż gospodarki.
Wyniki referendum w sprawie Brexitu z czerwca 2016 roku zaskoczyły wszystkich. O głos zwyciężyli wówczas zwolennicy opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Szybko pojawiły się głosy, że cała kampania w sprawie Brexitu prowadzona była na bazie kłamstw i spekulacji. Dlatego też wkrótce zwolennicy pozostania w UE zaczęli nawoływać do zorganizowania drugiego referendum, będąc zdania, że tym razem jego wynik będzie inny.
Wyjście Zjednoczonego Królestwa ze struktur Unii Europejskiej odbija się niemal w każdym obszarze gospodarki tego kraju i dosięga również finansów. O Wielkiej Brytanii mówiło się jako o centrum finansowym Unii Europejskiej dlatego też los banków po zakończeniu Brexitu jest tu tak istotny. Na chwilę obecną aż 13 banków pochodzących z różnych krajów zapowiedziało przeniesienie części swoich pracowników do innych krajów członkowskich Unii. (więcej…)
Brexit to jeden z żywszych tematów ostatniego roku, który wywołał lawinę pytań i wątpliwości co do słuszności tej decyzji zarówno z perspektywy interesów Wielkiej Brytanii, oraz krajów członkowskich UE. Do tej pory Wielka Brytania była największym rynkiem Unii Europejskiej a wolny obieg towarów i wykwalifikowana siła robocza gwarantowały stabilny wzrost gospodarczy. Do czego w takim razie może doprowadzić decyzja o wyjściu z UE?