Czy giełdy kryptowalut są bezpieczne?

Osoby, które korzystają z giełd kryptowalut oczekują oczywiście nie tylko dużego obrotu, co wpływa na łatwość upłynniania aktywów z możliwie najniższym spreadem. Kluczową cechą każdej giełdy powinno być także jej bezpieczeństwo. Jednak czy giełdy kryptowalut są w ogóle bezpieczne?

Bezpieczeństwo giełd kryptowalut w praktyce

Na świecie istnieje całkiem sporo giełd kryptowalut, które mają swoich zwolenników i przeciwników. Jak jednak wybrać giełdę odpowiednią dla siebie? Czym powinna cechować się dobra giełda kryptowalut? Kluczowe w tym przypadku jest bezpieczeństwo, bo w grę wchodzą niekiedy naprawdę duże pieniądze. Warto zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenia konta oferowane przez daną platformę, a więc wymogi w zakresie hasła, podwójną weryfikację 2FA czy mail, który informuje o logowaniu na konto z innego adresu IP niż ma to miejsce zazwyczaj. Wówczas osoba trzecia będzie miała utrudnioną możliwość dostania się na nasze giełdowe konto.

Na rynku kryptowalutowym są również dostępne giełdy kryptowalut działające zgodnie z metodą microservices architecture. W tym przypadku żadna osoba nie ma pełnego dostępu do wszystkich elementów danego serwisu. Poza tym użytkownik może sam sprawdzić środki giełdy i upewnić się w ten sposób, że jej właściciele nie wykorzystują jego pieniędzy jako własnych. Tym samym aktywa giełdy powinny być w pełni transparentne. Spore znaczenie ma także to, iż środki samej giełdy czy tzw. cold wallety użytkowników są przechowywane np. w szwajcarskim banku.

Czy warto korzystać z rankingów giełd kryptowalut?

W sieci znaleźć można obecnie różnego rodzaju rankingi giełd kryptowalut. Jednym z nich jest ranking giełd na Cryps.pl. Jego autorzy mieli na celu ograniczenie ryzyka, które jest czymś normalnym, gdy powierza się swoje oszczędności pośrednikowi, którym w tym przypadku jest giełda kryptowalut. Podczas tworzenia tego rankingu kierowano się co ciekawe autorskim ratingiem bezpieczeństwa. Co więc jeszcze ma wpływ na bezpieczeństwo giełd kryptowalut?

Pod uwagę wzięto różnego rodzaju zabezpieczenia techniczne i organizacyjne, kwestie prawne, czas obecności na rynku czy różnego typu niebezpieczne incydenty. W praktyce każdy atak hakerski czy podejrzane zdarzenie oznacza np. przyznanie ujemnych punktów dla danej giełdy kryptowalut. Z czasem mogą się one jednak niwelować, o ile przez rok nie stwierdzi się żadnego naruszenia zasad bezpieczeństwa. Ponadto podczas tworzenia rankingu zwrócono uwagę na inne aspekty bezpieczeństwa m.in. zabezpieczenia techniczne, a więc SLL, weryfikację dwuetapową, obecność systemu wykrywającego niepokojące transakcje, korzystanie z tzw. cold walletów czy dodatkowe zabezpieczenia w kodzie giełdy. Spore znaczenie mają też zabezpieczenia organizacyjne – transparentność transakcji, ubezpieczenie środków, procedury wewnętrzne czy monitorowanie transakcji przez pracowników. Przyjmuje się również, że im dłużej giełda działa na rynku, tym bardziej jest godna zaufania.

Giełdy kryptowalut – czy warto z nich korzystać?

Dla każdego inwestora walut cyfrowych giełdy kryptowalut są ogromnie istotne. Przede wszystkim pozwalają one na sprzedawanie czy kupowanie różnego rodzaju kryptowalut. Giełdy nie są jednak tylko pośrednikiem. Oferują bowiem coraz to więcej różnego rodzaju usług związanych z szeroko rozumianą tematyką kryptowalut. Trzeba jednak wybrać odpowiednią giełdę, która inwestuje w różnego rodzaju zabezpieczenia i w tym kierunku się rozwija. Niestety w praktyce bywa z tym różnie. Co jakiś czas media obiegają bowiem informacje o kolejnych atakach hakerskich na giełdy kryptowalut.

Inne osoby, czytały również

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
(2 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...

Skomentuj