Funt brytyjski w cenie euro?

Od czasu ogłoszenia w czerwcu bieżącego roku wyników referendum w sprawie Brexitu, funt brytyjski zdążył już stracić na wartości 15% w stosunku do innych walut. Wszystko wskazuje także na to, że to jeszcze nie koniec jego problemów. Jeśli spełni się negatywny dla Wielkiej Brytanii scenariusz, szterling wkrótce będzie wart tyle samo, co euro.

Od kilku miesięcy temat Brexitu jest główną przyczyną zmian wartości brytyjskiej waluty. Jest to sutkiem przede wszystkim specyficznej struktury wymiany handlowej oraz łagodnej polityki pieniężnej prowadzonej przez Wielką Brytanię. Ponadto niekorzystną sytuację potęguje też zagrożenie ruchami secesjonistycznymi. Obliczenia Banku Anglii pokazują, iż wartość funta w relacji z walutami innych państw biorących udział w wymianie handlowej z Wielką Brytanią spadła od czerwca o 16%. To najniższy wynik od roku 1990, kiedy to rozpoczęto prowadzenie tego typu badań. „Financial Times” z kolei szacuje iż funt jest najtańszy nawet od 168 lat.

Prognozy

Prawdopodobnie w tym roku Wielka Brytania pobije ubiegłoroczny rekordowy deficyt obrotów towarowych. Wprawdzie słabsza waluta z uwagi na wyższą konkurencyjność powinna poprawić nieco saldo wymiany, ale skala deficytu jest bardzo duża i obejmuje w zasadzie wszystkie główne kategorie dóbr konsumpcyjnych i inwestycyjnych. Ponadto  z uwagi na niski kurs funta brytyjskiego import półproduktów i surowców jest znacznie droższy.

W teorii słabszy szterling mógłby wpłynąć na zwiększenie nadwyżki salda usług. Jednak z Brexitem wiąże się także m.in. ograniczenie dostępu do rynku usług UE. Ponadto z uwagi na prawdopodobne restrykcje dotyczące imigrantów, wielu cennych pracowników będzie wybierać inne państwa europejskie jako miejsce zatrudnienia. Okazać się więc może, że element regulacyjny będzie ważniejszy niż konkurencyjność i w efekcie końcowym saldo usług ulegnie znacznemu pogorszeniu.

Wiele zależy także od rządu Wielkiej Brytanii, który zadecyduje o tym czy dojdzie do miękkiego czy twardego Brexitu. Jak dotąd wszystko wskazuje na to drugie rozwiązanie. Ponadto coraz częściej pojawiają się głosy ze strony Szkockiej Partii Narodowej, która domaga się przeprowadzenia referendum niepodległościowego. Niestabilność sprzyja  spadkowi wartości funta brytyjskiego.

Polityka pieniężna

Ogromne znaczenie ma także polityka pieniężna. Bank Anglii w sierpniu zwiększył skup aktywów z rynku oraz obniżył stopy procentowe, co wpłynęło negatywnie na kurs brytyjskiej waluty. Poza tym zauważalna jest już rosnąca inflacja, która według najnowszych prognoz ma wynieść 2,4% w roku 2018. Jeśli sytuacja nie ustabilizuje się w najbliższym czasie może dojść do ograniczenia ilości inwestycji ze strony przedsiębiorstw, nawet pomimo niskich kosztów finansowania. To z kolei wpłynie na pogorszenie się sytuacji na rynku pracy. W efekcie końcowym brytyjskiej gospodarce może grozić nawet wejście w okres stagflacji. Prowadzenie łagodnej polityki pieniężnej jak dotąd sprzyja spadkowi wartości funta.

Jeszcze przed referendum w sprawie Brexitu Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacował, że spadek brytyjskiej waluty może wynieść od  5 do 15% w przypadku decyzji o opuszczeniu szeregów UE. W chwili obecnej obliczenia te są modyfikowane. Goldman Sachs zakłada, że spadek wartości funta może osiągnąć wartość nawet 20-40% w porównaniu do poziomu z maja 2016 roku. Wiele wskazuje więc na to, że kurs szterlinga  w najbliższym czasie będzie dalej spadał. Sprzyja temu przede wszystkim pogarszająca się sytuacja gospodarcza na Wyspach Brytyjskich.

Kontynuowanie polityki twardego Brexitu oraz słabsza koniunktura prawdopodobnie spowoduje kolejne osłabienie funta. Obniżenie jego wartości o około 10% w porównaniu do bieżących notowań koszyka zepchnie go do poziomu 4,35-4,60 zł. Tym samym są duże szanse na zrównanie się jego wartości z euro. Sprawdź również gdzie najtaniej kupić euro.

Inne osoby, czytały również

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
(2 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...

Skomentuj