Z tego poradnika dowiesz się jak kupić Bitcoin i małym nakładem pracy w zaledwie rok czasu zostać milionerem inwestując w kryptowaluty. Brzmi nieźle, prawda? Czerwone Ferrari Italia już czeka na Ciebie lub jak wolisz zielone Lamborghini Aventador. Nic się nie martw, milion złotych w świecie kryptowalut jest w zasięgu inwestorów operujących nawet małym kapitałem rzędu kilku tysięcy złotych. Zatem zadbaj o to, aby nikt Ci nie przeszkadzał, wygodnie usiądź, a ja opowiem Ci jak kupić pierwszy Bitcoin.
Poniższy poradnik skierowany jest głównie do osób stawiających pierwsze kroki w świecie kryptowalut – dla tych, którzy planują po raz pierwszy kupić Bitcoin, lub zainwestować w pozostałe kryptowaluty. Celem poradnika jest również uchronienie początkujących inwestorów przed popełnieniem podstawowych błędów, które mogą ich skutecznie zniechęcić do kryptowalut lub zwyczajnie dużo kosztować. Niestety pomimo wielu pozytywnych informacji rynek krypto to nadal dziki zachód, gdzie czyha na nas wiele niebezpieczeństw i warto abyście byli tego świadomi. W sieci można znaleźć nie jeden poradnik, ale rzadko który jest kompleksowy i porusza obie strony medalu. Zaczynajmy!
Coinmarketcap.com, czyli Cryptocurrency Market Capitalizations, to najbardziej znany serwis internetowy monitorujący kurs Bitcoina i notowania pozostałych kryptowlaut, oraz kapitalizację całego rynku. Na stronie znajduje się aktualnie 1518 różnych kryptowalut. Standardowo są one posortowane według aktualnej kapitalizacji rynkowej, czyli wartości danej kryptowaluty dostępnej w obiegu (Market Cap). Pierwsze miejsce zajmuje oczywiście Bitcoin, na dzień dzisiejszy z Market Capem na poziomie $172 200 893 228. Zmieniając widok na „View All” będziemy mieli dostęp do pełnej listy kryptowalut, oraz procentowych zmian w ich cenie w zakresie godzinnym, 24-godzinnym i 7-dniowym. Kryptowaluty, których nie można wydobywać, w kolumnie Circulating Supply są oznaczone gwiazdką.
Każda kryptowaluta w tabeli zawiera podstawowe informacje, takie jak cena w USD (średnia z różnych giełd), cena w BTC, Market Cap, Volume (24h) – wolumen, czyli łączna wartość transakcji kupna i sprzedaży danej kryptowaluty w ciągu 24 godzin (im więcej tym lepiej), Circulating Supply – ilość danej kryptowaluty w obiegu (im mniej tym lepiej), Max Supply – maksymalna ilość kryptowaluty w obiegu jaka jest możliwa do uzyskania (wykopania).
Po lewej stronie znajdują się takiej informacje jak:
Website – oficjalna strona internetowa danej kryptowaluty
Explorer – explorer bloków kryptowaluty
Announcement – wątek na największym forum bitcointalk.org
Message Board – oficjalna strona do komunikacji
Chat – link do telegrama lub slacka danej kryptowaluty
Source code – otwarty kod źródłowy kryptowaluty
Rank – miejsce w rankingu Coinmarketcap
Mineable – informacja pojawia się jeśli daną kryptowalutę można wydobywać
Coin / Token – w zależności czy jest to kryptowaluta czy token będzie widoczna informacja
W zakładce Charts mamy dostęp do wykresu wartości danej kryptowaluty (linia zielona). Wykres zawiera również jej aktualny Market Cap (linia niebieska) oraz cenę w parze z Bitcoinem (linia pomarańczowa). Na screenie nie będzie widać niebieskiej linii ponieważ pokrywa się ona idealnie z ceną w USD, natomiast pomarańczowa będzie widoczna w przypadku pozostałych kryptowalut.
Kolejną zakładką na jaką warto zwrócić uwagę jest Markets. Znajdziemy w niej listę wszystkich giełd, na których możemy zakupić daną kryptowalutę. W przypadku Bitcoina nie ma z tym problemu, ponieważ można go kupić na każdej krypto giełdzie. Z pozostałymi kryptowalutami bywa różnie, z reguły dostępne są tylko na kliku wybranych giełdach, dlatego planując zakup danej kryptowaluty warto wcześniej rozeznać się, na których giełdach jest ona dostępna.
Bitcoin i inne kryptowaluty można kupić na giełdach i w kantorach kryptowalut. Osobiście do ich zakupu używam dwóch giełd: BitBay i Binance. Pierwsza z nich to polska giełda, w której znajdziemy podstawowe kryptowaluty takie jak: Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin, Ethereum, Lisk, Game, Dash, Bitcoin Gold, oraz waluty FIAT: PLN, USD, EUR. Jak widzisz, BitBay w swojej ofercie posiada aktualnie jedynie 11 kryptowalut. Dla porównania Binance ma ich w swojej ofercie prawie 120.
Giełda BitBay jest idealnym serwisem do początkowego zakupu kryptowalut z tego powodu, że możemy na nią wpłacić pieniądze w naszej rodzimej walucie PLN. Wpłaty można dokonać przelewem bankowym lub na Poczcie Polskiej. Zwykle wpłacone złotówki pojawią się na twoim giełdowym portfelu w następnym dniu roboczym. W dowolnej chwili możesz wymienić je na dostępne kryptowaluty, lub zamienić zakupione wcześniej kryptowaluty na złotówki. Podstawowa różnica pomiędzy giełdą kryptowalut, a standardową giełdą to brak zamknięcia rynku. Rynek kryptowalut nigdy nie śpi i działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Giełda pobiera prowizję za każdą transakcję zakupu lub sprzedaży kryptowaluty, w zależności od typu transakcji i wielkości obrotów prowizja może wahać się między 0.17% – 0.43%.
Pamiętaj:
• Zaraz po założeniu konta, pamiętaj o jego zweryfikowaniu w przeciwnym wypadku nie będziesz mógł dokonywać transakcji. Giełda poprosi cię o przesłanie skanu dowodu tożsamości oraz skanu rachunku/przelewu, na którym widnieją twoje dane i adres. Osobiście polecam pobranie z konta bankowego potwierdzenia przelewu w formacie PDF, a następnie zrobienie screena zapisując obraz jako png/jpg. Zespół BitBay dokonuje weryfikacji dość sprawnie, także w ciągu 24h powinieneś mieć już konto z pełnymi uprawieniami do zakupu kryptowalut.
• Po założeniu konta pamiętaj o włączeniu weryfikacji dwuetapowej Two Factor Authentication (2FA) – Google Authenticator.
Binance to chińska giełda na której jest już zarejestrowanych ponad pięć milionów użytkowników z całego świata. W swojej ofercie mają ok. 120 różnych kryptowalut. Niestety na chwilę obecną giełda nie prowadzi wpłat w walutach FIAT. Z tego powodu wpłaty na giełdę należy dokonać w wybranej kryptowalucie zakupionej wcześniej na giełdzie BitBay.
Poniżej przedstawiłem przykładowy proces jak kupić Bitcoin
1. Wpłata PLN na giełdę BitBay
2. Wymiana PLN na Bitcoin (BTC) na giełdzie BitBay
3. Wygenerowanie adresu portfela dla BTC na giełdzie Binance (należy kliknąć przy BTC Bitcoin „Deposit” i skopiować adres portfela)
4. Przesłanie zakupionych Bitcoinów (BTC) z BitBay na adres portfela BTC giełdy Binance (po wykonaniu operacji stan transakcji sprawdzisz w zakładce „Funds” -> „Deposits”)
5. Teraz za posiadane Bitcoiny możesz dokonać zakupu dowolnej kryptowaluty.
Pod koniec roku napływająca fala nowych osób pragnących zakupić kryptowaluty, spowodowała rekordowe zapchanie sieci Bitcoin. Opłaty za przesyłanie Bitcoina zdrożały do tego stopnia, że w pewnym momencie potrafiły przekroczyć wartość przesyłanej kwoty. Transakcje zaczęły zawieszać się na klika dni, a ludzie nie mieli dostępu do przesłanej kryptowaluty. Wtedy wiele osób zaczęło używać Litecoina, który nie miał takich problemów. W chwili pisania tego poradnika sytuacja wygląda dużo lepiej. Jednak gdyby opłaty ponownie zdrożały pamiętaj, że równie tanie opłaty za przesył ma Litecoin (LTC) i wtedy to jego polecam używać do przesyłania kryptowalut między giełdami.
Pamiętaj również o zabezpieczeniu giełdy przez Google Authenticator. Pełna weryfikacja na giełdzie Binance nie jest konieczna, jeśli nie wypłacasz w ciągu 24h więcej niż 2 Bitcoiny. Z reguły nie warto przesyłać na giełdę mniejszej kwoty niż 300 zł, w szczególności gdy dopiero zaczynasz i chcesz testować przesyłanie środków z giełdy na giełdę i na portfele. Wyżej omawiana giełda Binance posiada limity wypłat od pewnych kwot, i przy mniejszych ilościach kryptowalut może okazać się, że będziesz musiał dodatkowo doładować środki, aby je wypłacić dalej do innego portfela. Prowizje za transakcje kupna i sprzedaży w porównaniu z BitBay są dość niskie, ponieważ wynoszą zawsze 0.1%.
Kupiłeś kryptowaluty, ale teraz powinieneś dowiedzieć się jak bezpiecznie je przechowywać. W tym momencie w świecie kryptowalut jedną z największych bolączek jest to, że nie możemy ich wszystkich przechowywać w tym samym portfelu pod jednym adresem. Przykładowo kupując 10 różnych kryptowalut, i chcąc je przesłać z giełdy na dedykowany portfel będziesz musiał zainstalować 10 różnych portfeli – każdy oddzielny dla innej kryptowaluty. Nie możesz wysłać kliku różnych kryptowalut pod ten sam adres. Wyjątek stanowią Tokeny czyli kryptowaluty opierające się na działającym już łańcuchu bloków np. Ethereum w standardzie ERC20. Dlatego, że nie posiadają one własnego łańcucha nazywane są tokenami. Przykładami tokenów są Tron (TRX), Golem (GNT), Quantstamp (QSP). Można je przechowywać w portfelu MyEtherWallet (MEW) – wysyłamy je wszystkie na ten sam adres wygenerowany w portfelu.
Rodzaje portfeli kryptowalut
• portfele dekstopowe (na komputer)
– pełne np. Bitcoin Core
– lekkie np. Electrum
• portfele offline (paper wallet) np. Bitaddress.org
• portfele webowe np. Blockchain.com
• portfele mobilne np. Mycelium
• portfele sprzętowe np. Ledger Nano S, Trezor
Portfele na komputer (pełne), przechowują cały łańcuch bloków na komputerze. Instalując taki portfel, zanim zaczniesz go używać, jego synchronizacja może potrwać nawet do kliku dni, a miejsce na dysku zmniejszy się o jakieś kilkanaście gigabajtów w zależności od kryptowaluty.
Portfele na komputer (lekkie), przechowują cały blockchain w chmurze, a synchronizacja trwa chwilę.
Portfele offline (paper wallet), służą do bezpiecznego przechowywania kryptowalut bez dostępu do Internetu. Adres portfela możemy wygenerować, a następnie wydrukować na specjalnej stronie internetowej.
Portfele webowe, jak sama nazwa wskazuje portfele stworzone do używania przez stronę internetową.
Portfele mobilne, najczęściej występują w postaci aplikacji na telefon lub tablet.
Portfele sprzętowe, jedna z najbezpieczniejszych opcji w postaci fizycznego klucza USB np. Ledger Nano S.
Najlepiej jednak korzystać z dedykowanych portfeli, które można pobrać z oficjalnej strony danej kryptowaluty, którą kupiliśmy.
Wskazówki:
• Przy tworzeniu nowego portfela zapisz Seed czyli wygenerowane 12 słów, które portfel każe zachować przy jego tworzeniu. Seed to awaryjne hasło do twojego portfela. Jeśli padnie ci telefon lub komputer, lub zgubisz/zostaniesz okradziony, dzięki seed odzyskasz posiadaną kryptowalutę. Seed najlepiej wydrukuj na kartce i trzymaj w bezpiecznym miejscu.
• Jeśli planujesz przesłać kryptowalutę z giełdy na portfel lub na inną giełdę zawsze wcześniej wyślij jej małą ilość na próbę. Dzięki temu sprawdzisz czy na pewno dotrze pod podany adres.
• Nie panikuj kiedy nie widzisz kryptowaluty w portfelu po 10 minutach. W zależności od typu kryptowaluty jej przesłanie z giełdy na inną giełdę lub do portfela może zająć do 60 minut.
• Dlaczego polecam dedykowane portfele? Znacznie większe bezpieczeństwo i mniejsze ryzyko utraty kryptowalut. W niektórych przypadkach trzymając kryptowaluty w dedykowanym portfelu otrzymujesz je dodatkowo za darmo (Proof of Stake).
Każda z nich próbuje rozwiązać jakiś problem, lub stworzyć coś innowacyjnego i tym samym pozyskać inwestorów. W obecnej chwili według serwisu Coinmarketcap.com mamy 1518 alternatywnych kryptowalut. Tak naprawdę tylko mała część z nich osiągnie sukces. Musisz nauczyć się odróżniać ziarno od plew i wyszukiwać kryptowaluty z potencjałem. Zanim zainwestujesz pierwszą złotówkę powinieneś zrobić porządny research.
Jak zrobić research?
• Odwiedź oficjalną stronę kryptowaluty, w którą planujesz zainwestować
• Sprawdź jak duży mają zespół deweloperów
• Sprawdź kim jest CEO, czy jest to znana postać ze świata kryptowalut?
• Każda solidna kryptowaluta posiada Whitepaper (plan biznesowy), sprawdź czym dokładnie będzie zajmował się dany projekt
• Sprawdź Roadmap kryptowaluty, czyli szczegółowy plan przyszłych działań
• Odwiedź wątek na forum bitcointalk.org lub innym forum i sprawdź jakie opinie mają o niej inni ludzie
Na podstawie zebranych informacji zdecydujesz czy zainwestować w dany projekt. Według mnie warto inwestować w różne projekty, zarówno w tzw. pewniaki z TOP20 serwisu Coinmarketcap.com jak i te mniej znane, ale z dużym potencjałem wzrostu.
Aktualnie tego typu inwestycje stają się co raz bardziej popularne. Czym właściwie jest ICO? Initial Coin Offering, czyli metoda zbierania funduszy przez startupy kryptowalutowe. Zazwyczaj fundusze zbierane są jeszcze zanim projekt wystartuje co wiąże się z dodatkowym ryzykiem dla inwestorów. ICO ogłaszane są zazwyczaj na forum Bitcointalk.org, gdzie można zapoznać się z założeniami danego projektu, jego celem, dokumentacją oraz innymi ważnymi informacjami, które mając pomóc zrozumieć potencjalnym inwestorom jego założenia. Po zakończeniu zbiórki pieniędzy, inwestorzy otrzymują zakupioną kryptowalutę na swoje portfele. Zazwyczaj cena zakupu kryptowaluty podczas ICO jest dużo niższa niż w momencie kiedy trafia ona na giełdę. Inwestowanie w ICO może być zatem bardzo dochodowe, ale niesie za sobą również duże ryzyko SCAMu.
Słowo SCAM jest dosyć często używane w świecie kryptowalut. To nic innego jak określenie danej kryptowaluty jako oszustwo, coś do czego nie mamy zaufania. Przypadków scamu w świecie kryptowalut było kilka. Do ostatnich możemy zaliczyć projekt Prodeum, który miał zrewolucjonizować rynek owoców i warzyw. Po zebraniu kwoty 6,5 miliona dolarów właściciele litewskiego startupu zwyczajnie zniknęli. Na stronie internetowej pozostawili za to wymowną niespodziankę dla swoich inwestorów:
https://goo.gl/PocifB.
Kolejnym projektem, który w ostatnim czasie okazał się scamem jest Bitconnect (BCC). Ludzie potracili na nim majątki życia kiedy jego cena w ciągu 10 dni spadła z 400 na 25 dolarów. Aktualna cena to niecały dolar. Dziwne, że jeszcze nie został usunięty z niektórych giełd i Coinmarketcap.com.
Dla zainteresowanych zamieszczam wykres, na którym widać jak zachował się kurs Bitconnecta.
Historie osób, które potraciły oszczędności życia inwestując w Bitconnect:
https://www.youtube.com/watch?v=2jZxeLX6VY0
https://www.youtube.com/watch?v=YagUXXtyFn4
Prelekcja CEO Bitconnect:
https://www.youtube.com/watch?v=xK3yuxrmCac
Tak naprawdę, każdy projekt jest scamem dopóki nie udowodni, że nim nie jest. Jednak zanim w cokolwiek zainwestujemy warto zrobić porządny research.
Inwestując w kryptowaluty pamiętaj o stosowaniu się do poniższych zasad:
• Zawsze używaj weryfikacji dwuetapowej Two Factor Authentication (2FA) np. Google Authenticator. Jeśli nie masz tego zabezpieczenia możesz być pewien, że prędzej czy później twoje kryptowaluty zostaną wykradzione. Google Authenticator stanowi bardzo dobrą ochronę przez hakerami i oszustami. Podczas tworzenia tego zabezpieczenia wydrukuj i zachowaj kod bezpieczeństwa, który pojawi się na ekranie. Kiedy zgubisz telefon będziesz miał możliwość zalogowania się na giełdę.
• Nie przechowuj kryptowalut na giełdach. Po pierwsze każda giełda może być shakowana tak jak w 2014 roku Mt.Gox, czy w przypadku ostatniego ataku hakerskiego na giełdę Coincheck z której wykradziono 500 mln $. Po drugie giełda może w każdej chwili zawiesić wypłatę kryptowaluty, którą posiadasz. Po trzecie właściciel giełdy może pojechać na miesięczne wakacje w najgorętszym okresie spadków, i uniemożliwić ci wypłacenie posiadanych kryptowalut co miało miejsce w przypadku giełdy C-CEX – nie polecam tej giełdy.
• Nie zapożyczaj się i inwestuj tylko takie kwoty, które możesz ewentualnie stracić.
• Realizuj zyski. Dobrą praktyką po osiągnięciu zysku jest wypłacenie początkowego kapitału z lekką nadwyżką i obracanie tylko tym co zarobiłeś.
• Sprzedawaj kryptowaluty na górkach, kupuj je kiedy cena jest niska. Nigdy odwrotnie.
• Wysyłając kryptowaluty na drugą giełdą lub do portfela dla bezpieczeństwa wyślij zawsze mniejszą kwotę na próbę.
• Zawsze sprawdzaj poprawność adresu URL portfela lub giełdy w przeglądarce zanim się zalogujesz. Coraz częściej pojawiają się przypadki oszustw w reklamach AdWords wyświetlających się w wyszukiwarce Google. Oszuści kopiują całe strony portfeli lub giełd i reklamują je pod bardzo podobnymi adresami domen próbując wyłudzić twoje hasło – bądź czujny!
• Nie wchodź na nieznane adresy internetowe jeśli nie jesteś ich pewien, nie podawaj nigdzie haseł do poczty, giełd i portfela.
Poniżej zamieszczam zestawienie kryptowalut z największym według mnie potencjałem wzrostu. Dokładny research każdej z nich pozostawiam zainteresowanym.
• Bitcoin (BTC)
• Ethereum (ETH)
• Litecoin (LTC)
• Cardano (ADA)
• EOS (NEO)
• Stellar (XLM)
• NEO (NEO)
• NEM (XEM)
• Monero (XMR)
• IOTA (MIOTA)
• TRON (TRX)
• VeChain (VEN)
• Lisk (LSK)
• Nano (NANO)
• Verge (XVG)
• Siacoin (SC)
• Golem (GNT)
• Binance Coin (BNB)
Kiedy posiadasz w swoim portfolio więcej niż klika kryptowalut warto zainstalować aplikację na telefon – Blockfolio. Przy każdej kryptowalucie wystarczy dodać ilość posiadanych jednostek, a aplikacja przeliczy łączną wartość naszego portfela w $ lub BTC. Bardzo przydatna apka do monitorowania rynku kryptowalut. Polecam poradnik w którym przedstawiono działanie i konfigurację aplikacji: https://www.youtube.com/watch?v=L3nK-JZ4PVk.
Rynek kryptowalut w Polsce nie jest uregulowany prawnie, co za tym idzie obrót kryptowalutami na chwilę obecną jest w pełni legalny. Na początku 2018 roku Mateusz Morawiecki podczas wywiadu dla serwisu Bloomberg zapowiedział wprowadzenie regulacji, ale jeszcze nie wiemy dokładnie czego one będą dotyczyły i kiedy zostaną wprowadzone w życie. Obecnie osoby handlujące kryptowalutami zarówno przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne mają obowiązek rozliczania się z fiskusem. Po więcej szczegółowych informacji dotyczących podatków odsyłam do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=ogTNI1Ojlyk.
Odpowiedź jest prosta – dla pieniędzy. Większość osób inwestujących w kryptowaluty robi to dla zysku ponieważ dają one możliwość szybkiego wzbogacenia się i zwrotu jakiego nie oferuje żadna inna legalna inwestycja. Bardzo często inwestorzy nie mają nawet pojęcia na jakiej zasadzie działa Blockchain lub nie mieli nigdy do czynienia z giełdą. Tak naprawdę tylko garstka osób interesuje się technologią kryptowalut. Szczerze polecam oba kierunki. Większa wiedza o kryptowalutach oraz zagłębienie się w analizę techniczną z pewnością przełożą się na odpowiednio większe profity w przyszłości.
Jeśli mój poradnik w jakiś sposób Ci pomógł, prześlij symboliczną kwotę BTC na mój portfel Bitcoin:
3QG6qW93zfjKiPxXdwzwnEyzww6d93G6Bi
2 komentarze
Myślę, że warto by było dodać do tego poradnika giełdę KuCoin. Według mnie jest to jedna z najbardziej innowacyjnych platform tego typu i nigdy nie miałem z nią problemu. Ma bardzo fajny UX, jest prosta w obsłudze, oferuje handel na wielu parach i bardzo dbają o bezpieczeństwo użytkowników 🙂
Swoją drogą bardzo merytoryczny artykuł.
Wymieniona w artykule giełda Binance to najlepsza obecnie platforma umożliwiająca handel kryptowalutami.
Niedawno został uruchomiony osobny serwis z grupy Binance, obsługujący także waluty FIAT.
W chwili obecnej rynek jest w długotrwałej bessie. To dobry moment, aby odświeżyć temat kryptowalut. Sporo topowych projektów można kupić w dobrych cenach.