Pewnie zastanawiasz się, jaki kantor internetowy jest najlepszy, i potrzebujesz pomocy w wyborze tego, który oferuje najkorzystniejsze kursy walut. Aby ułatwić ci wybór, postanowiłem omówić najważniejsze zagadnienia związane z wymianą walut w internecie.
Jak pewnie zauważyłeś, ostatnimi czasy kantory online powstają jak grzyby po deszczu. W polskim internecie naliczyłem ich ponad 30. Możliwe, że kiedy czytasz ten artykuł, jest ich już znacznie więcej. Oferty większości kantorów są często dość standardowe i niezbyt atrakcyjne. Jak więc dokonać selekcji i ocenić, który kantor internetowy będzie odpowiedni dla Ciebie? Zapraszam do lektury.
Kantor internetowy może działać w dwóch modelach:
1. Model tradycyjny kantoru internetowego – właściciel prawdopodobnie już wcześniej prowadził kantor stacjonarny i uruchomił stronę internetową, na której można wymieniać waluty,
2. Model społecznościowej platformy wymiany walut (ang. peer-to-peer exchange).
Okazuje się, że społecznościowa platforma wymiany walut wygrywa zawody cenowe, ponieważ to użytkownicy (a nie kantor) ustalają kursy kupna i sprzedaży walut. Rankingi i porównania najlepszych kantorów internetowych, które można znaleźć w internecie, oraz oferowane przez nich kursy często odbiegają od rzeczywistości. Dzięki społecznościowej platformie wymiany walut można zaoszczędzić – inaczej niż w tradycyjnych kantorach internetowych – naprawdę duże pieniądze. Nic więc dziwnego, że korzysta z niej większość świadomych kredytobiorców.
W serwisach tego typu wymieniasz się z innymi użytkownikami walutą po kursie ustalonym przez użytkownika, bez różnicy pomiędzy kursem kupna i sprzedaży (czyli bez tzw. spreadu). To właśnie na spreadzie zarabiają banki i kantory. Wyeliminowanie spreadu w społecznościowych platformach wymiany walut pozwala na realne oszczędności – nawet do 8% w stosunku do tradycyjnych sposobów wymiany walut.
Najdłużej działającą i najbardziej znaną społecznościową platformą wymiany walut w polskim internecie jest Walutomat.pl. Właścicielem platformy jest firma Currency One SA z siedzibą w Poznaniu przy ul. Szyperskiej 14.
W ciągu 10 lat działania Walutomatu dokonano za jego pośrednictwem wymiany walut o wartości przekraczającej 70 miliardów złotych, a dzienna wartość zawieranych transakcji sięga 30 milionów złotych. Z miesiąca na miesiąc rośnie też liczba nowych użytkowników serwisu – w tej chwili platforma społecznościowa liczy już ponad 350 tysiące użytkowników: kredytobiorców, firm, podróżujących za granicę prywatnie lub służbowo oraz emigrantów zarabiających w obcych walutach. Wymiana dużych kwot przez Walutomat daje nierzadko kilkanaście tysięcy złotych oszczędności na jednej transakcji. Platforma zbiera również bardzo dobre opinie w serwisie Opineo.
Przykładowo w dniu pisania tego artykułu, wymieniając za pośrednictwem Walutomatu 500 000 zł na euro, można otrzymać blisko 114 000 euro. W porównaniu do tradycyjnych kantorów można zaoszczędzić w ten sposób ponad 22 000 zł. To dlatego ciągle rośnie zainteresowanie Walutomatem firm z branży eksportowo-importowej, rynku turystycznego oraz prywatnych inwestorów.
Z Walutomatu korzystać mogą zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa zarejestrowane w Polsce. Wymagane jest jedynie posiadanie w dowolnym polskim banku rachunków prowadzonych w walutach, które chcemy wymieniać, np. konta w złotówkach i konta walutowego w euro.
Od niedawna Walutomat promuje również nową usługę z opcją odbioru gotówki w oddziale Banku Millenium, dzięki czemu nie posiadając konta walutowego (ani konta w Banku Millenium) możemy odebrać osobiście wymienioną walutę w wybranej placówce. Więcej informacji dotyczących nowej promocji znajduje się pod tym adresem.
Walutomat przyjmuje także przelewy zagraniczne z 36 krajów europejskich. Pieniądze na wymianę walut można wtedy wysyłać bezpośrednio ze swojego zagranicznego konta.
Rejestracja w serwisie jest darmowa. Wpłaty i wypłaty z Walutomatu również są darmowe, jeżeli przesyłamy pieniądze w ramach jednego z banków, w których Walutomat prowadzi rachunki: PKO BP, Inteligo, Pekao SA, Santander Bank Polska, mBank (BRE Bank, mBank i MultiBank), Bank Millennium, ING Bank Śląski, Alior Bank, BNP Paribas, Credit Agricole.
W przypadku gdy użytkownik ma konto w innym banku niż Walutomat, pobierana jest opłata od przelewu w wysokości ustalonej przez dany bank.
Zastanawiasz się, czy wymiana walut online z innymi użytkownikami jest bezpieczna? Tak! Bezpieczeństwo gwarantuje system zabezpieczeń transakcji i środków:
Bezpieczeństwo transakcji opiera się na czterech filarach:
– weryfikacja tożsamości użytkownika,
– konieczność zabezpieczenia środków finansowych przed złożeniem oferty,
– zabezpieczenie rozliczeń,
– protokół SSL.
Spółka Currency One SA prowadzi zarejestrowaną działalność kantorową zgodnie z przepisami prawa dewizowego i znajduje się w rejestrze Narodowego Banku Polskiego. Jako jedni z nielicznych mają licencję Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) na świadczenie usług płatniczych. Oznacza to, że firma jest w dobrej kondycji finansowej, jest zarządzana ostrożnie i stabilnie, ma fundusze i mechanizmy wystarczające do obsługi pieniędzy klientów, a środki przeznaczone na transakcje płatnicze znajdują się na oddzielnych kontach i są wyłączone z masy upadłościowej. Pieniądze klientów Walutomatu są więc chronione.
Zachęcam do wypróbowania Walutomatu – jest to rozwiązanie sprawdzone i bezpieczne. Jeżeli cenisz sobie niskie koszty oraz wygodę, może to być idealna oferta dla ciebie. Więcej informacji znajdziesz na stronie Walutomat.pl.
Życzę korzystnych kursów!