Jaki kantor internetowy wybrać?

Pewnie zastanawiasz się, jaki kantor internetowy jest najlepszy, i potrzebujesz pomocy w wyborze tego, który oferuje najkorzystniejsze kursy walut. Aby ułatwić ci wybór, postanowiłem omówić najważniejsze zagadnienia związane z wymianą walut w internecie.

Jak pewnie zauważyłeś, ostatnimi czasy kantory online powstają jak grzyby po deszczu. W polskim internecie naliczyłem ich ponad 30. Możliwe, że kiedy czytasz ten artykuł, jest ich już znacznie więcej. Oferty większości kantorów są często dość standardowe i niezbyt atrakcyjne. Jak więc dokonać selekcji i ocenić, który kantor internetowy będzie odpowiedni dla Ciebie? Zapraszam do lektury.

Kantor internetowy może działać w dwóch modelach:

1. Model tradycyjny kantoru internetowego – właściciel prawdopodobnie już wcześniej prowadził kantor stacjonarny i uruchomił stronę internetową, na której można wymieniać waluty,

2. Model społecznościowej platformy wymiany walut (ang. peer-to-peer exchange).

Który model kantoru jest lepszy?

Okazuje się, że społecznościowa platforma wymiany walut wygrywa zawody cenowe, ponieważ to użytkownicy (a nie kantor) ustalają kursy kupna i sprzedaży walut. Rankingi i porównania najlepszych kantorów internetowych, które można znaleźć w internecie, oraz oferowane przez nich kursy często odbiegają od rzeczywistości. Dzięki społecznościowej platformie wymiany walut można zaoszczędzić – inaczej niż w tradycyjnych kantorach internetowych – naprawdę duże pieniądze. Nic więc dziwnego, że korzysta z niej większość świadomych kredytobiorców.

Dobrze, ale co to właściwie jest społecznościowa platforma wymiany walut?

W serwisach tego typu wymieniasz się z innymi użytkownikami walutą po kursie ustalonym przez użytkownika, bez różnicy pomiędzy kursem kupna i sprzedaży (czyli bez tzw. spreadu). To właśnie na spreadzie zarabiają banki i kantory. Wyeliminowanie spreadu w społecznościowych platformach wymiany walut pozwala na realne oszczędności – nawet do 8% w stosunku do tradycyjnych sposobów wymiany walut.

Jaką platformę wybrać?

Najdłużej działającą i najbardziej znaną społecznościową platformą wymiany walut w polskim internecie jest Walutomat.pl. Właścicielem platformy jest firma Currency One SA z siedzibą w Poznaniu przy ul. Szyperskiej 14.

Walutomat

W ciągu 10 lat działania Walutomatu dokonano za jego pośrednictwem wymiany walut o wartości przekraczającej 70 miliardów złotych, a dzienna wartość zawieranych transakcji sięga 30 milionów złotych. Z miesiąca na miesiąc rośnie też liczba nowych użytkowników serwisu – w tej chwili platforma społecznościowa liczy już ponad 350 tysiące użytkowników: kredytobiorców, firm, podróżujących za granicę prywatnie lub służbowo oraz emigrantów zarabiających w obcych walutach. Wymiana dużych kwot przez Walutomat daje nierzadko kilkanaście tysięcy złotych oszczędności na jednej transakcji. Platforma zbiera również bardzo dobre opinie w serwisie Opineo.

Przykładowo w dniu pisania tego artykułu, wymieniając za pośrednictwem Walutomatu 500 000 zł na euro, można otrzymać blisko 110 000 euro. W porównaniu do tradycyjnych kantorów można zaoszczędzić w ten sposób ponad 20 000 zł. To dlatego ciągle rośnie zainteresowanie Walutomatem firm z branży eksportowo-importowej, rynku turystycznego oraz prywatnych inwestorów.

Dla kogo jest Walutomat?

Z Walutomatu korzystać mogą zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa zarejestrowane w Polsce. Wymagane jest jedynie posiadanie w dowolnym polskim banku rachunków prowadzonych w walutach, które chcemy wymieniać, np. konta w złotówkach i konta walutowego w euro.

Od niedawna Walutomat promuje również nową usługę z opcją odbioru gotówki w oddziale Banku Millenium, dzięki czemu nie posiadając konta walutowego (ani konta w Banku Millenium) możemy odebrać osobiście wymienioną walutę w wybranej placówce. Więcej informacji dotyczących nowej promocji znajduje się pod tym adresem.

Walutomat przyjmuje także przelewy zagraniczne z 36 krajów europejskich. Pieniądze na wymianę walut można wtedy wysyłać bezpośrednio ze swojego zagranicznego konta.

Ile to kosztuje?

Rejestracja w serwisie jest darmowa. Wpłaty i wypłaty z Walutomatu również są darmowe, jeżeli przesyłamy pieniądze w ramach jednego z banków, w których Walutomat prowadzi rachunki: PKO BP, Inteligo, Pekao SA, Santander Bank Polska, mBank (BRE Bank, mBank i MultiBank), Bank Millennium, ING Bank Śląski, Alior Bank, BNP Paribas, Credit Agricole.

 W przypadku gdy użytkownik ma konto w innym banku niż Walutomat, pobierana jest opłata od przelewu w wysokości ustalonej przez dany bank.

Bezpieczeństwo

Zastanawiasz się, czy wymiana walut online z innymi użytkownikami jest bezpieczna? Tak! Bezpieczeństwo gwarantuje system zabezpieczeń transakcji i środków:

Bezpieczeństwo transakcji opiera się na czterech filarach:

– weryfikacja tożsamości użytkownika,
– konieczność zabezpieczenia środków finansowych przed złożeniem oferty,
– zabezpieczenie rozliczeń,
– protokół SSL.

Spółka Currency One SA prowadzi zarejestrowaną działalność kantorową zgodnie z przepisami prawa dewizowego i znajduje się w rejestrze Narodowego Banku Polskiego. Jako jedni z nielicznych mają licencję Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) na świadczenie usług płatniczych. Oznacza to, że firma jest w dobrej kondycji finansowej, jest zarządzana ostrożnie i stabilnie, ma fundusze i mechanizmy wystarczające do obsługi pieniędzy klientów, a środki przeznaczone na transakcje płatnicze znajdują się na oddzielnych kontach i są wyłączone z masy upadłościowej. Pieniądze klientów Walutomatu są więc chronione.

Zachęcam do wypróbowania Walutomatu – jest to rozwiązanie sprawdzone i bezpieczne. Jeżeli cenisz sobie niskie koszty oraz wygodę, może to być idealna oferta dla ciebie. Więcej informacji znajdziesz na stronie Walutomat.pl.

Życzę korzystnych kursów!

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
(75 głosów, średnia: 4,76 / 5)
Loading...