Jak wybrać odpowiedni kantor online?

Pewnie zastanawiasz się, jaki kantor internetowy jest najlepszy, i potrzebujesz pomocy w wyborze tego, który oferuje najkorzystniejsze kursy walut. Aby ułatwić ci wybór, postanowiłem omówić najważniejsze zagadnienia związane z wymianą walut w internecie.

Jak pewnie zauważyłeś, ostatnimi czasy kantory online powstają jak grzyby po deszczu. W polskim internecie naliczyłem ich prawie 30. Możliwe, że kiedy czytasz ten artykuł, jest ich już znacznie więcej. Oferty większości kantorów są często dość standardowe i niezbyt atrakcyjne. Jak więc dokonać selekcji i ocenić, który kantor internetowy będzie odpowiedni dla ciebie? Zapraszam do lektury.

Kantory internetowe działają w dwóch modelach:

1) model tradycyjny kantoru internetowego – właściciel prawdopodobnie już wcześniej prowadził kantor stacjonarny i uruchomił stronę internetową, na której można wymieniać waluty,

2) model społecznościowej platformy wymiany walut (ang. peer-to-peer exchange).

Który model kantoru jest lepszy?

Okazuje się, że społecznościowa platforma wymiany walut wygrywa zawody cenowe, ponieważ to użytkownicy (a nie kantor) ustalają kursy kupna i sprzedaży walut. Rankingi i porównania najlepszych kantorów internetowych, które można znaleźć w internecie, oraz oferowane przez nich kursy często odbiegają od rzeczywistości. Dzięki społecznościowej platformie wymiany walut można zaoszczędzić – inaczej niż w tradycyjnych kantorach internetowych – naprawdę duże pieniądze. Nic więc dziwnego, że korzysta z niej większość świadomych kredytobiorców.

Dobrze, ale co to właściwie jest społecznościowa platforma wymiany walut?

W serwisach tego typu wymieniasz się z innymi użytkownikami walutą po kursie ustalonym przez użytkownika, bez różnicy pomiędzy kursem kupna i sprzedaży (czyli bez tzw. spreadu). To właśnie na spreadzie zarabiają banki i kantory. Wyeliminowanie spreadu w społecznościowych platformach wymiany walut pozwala na realne oszczędności – nawet do 8% w stosunku do tradycyjnych sposobów wymiany walut.

Jaką platformę wybrać?

Najdłużej działającą i najbardziej znaną społecznościową platformą wymiany walut w polskim internecie jest Walutomat.pl. Właścicielem platformy jest firma Currency One SA z siedzibą w Poznaniu przy ul. Szyperskiej 14.

Walutomat

W ciągu 7 lat działania Walutomatu dokonano za jego pośrednictwem wymiany walut o wartości przekraczającej 25 miliardów złotych, a dzienna wartość zawieranych transakcji sięga 30 milionów złotych. Z miesiąca na miesiąc rośnie też liczba nowych użytkowników serwisu – w tej chwili platforma społecznościowa liczy już ponad 220 tysięcy użytkowników: kredytobiorców, firm, podróżujących za granicę prywatnie lub służbowo oraz emigrantów zarabiających w obcych walutach. Wymiana dużych kwot przez Walutomat daje nierzadko kilkanaście tysięcy złotych oszczędności na jednej transakcji. Platforma zbiera również bardzo dobre opinie w serwisie Opineo.

Przykładowo w dniu pisania tego artykułu, wymieniając za pośrednictwem Walutomatu 500 000 zł na euro, można otrzymać blisko 130 000 euro. W porównaniu do tradycyjnych kantorów można zaoszczędzić w ten sposób ponad 16 000 zł. To dlatego ciągle rośnie zainteresowanie Walutomatem firm z branży eksportowo-importowej, rynku turystycznego oraz prywatnych inwestorów.

Dla kogo jest Walutomat?

Z Walutomatu korzystać mogą zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa zarejestrowane w Polsce. Wymagane jest jedynie posiadanie w dowolnym polskim banku rachunków prowadzonych w walutach, które chcemy wymieniać, np. konta w złotówkach i konta walutowego w euro.

Od niedawna Walutomat promuje również nową usługę z opcją odbioru gotówki w oddziale PKO BP, dzięki czemu nie posiadając konta walutowego (ani konta w PKO BP) możemy odebrać osobiście wymienioną walutę w placówce banku. Więcej informacji dotyczących nowej promocji znajduje się pod tym adresem.

Walutomat przyjmuje także przelewy zagraniczne z 36 krajów europejskich. Pieniądze na wymianę walut można wtedy wysyłać bezpośrednio ze swojego zagranicznego konta.

Ile to kosztuje?

Rejestracja w serwisie jest darmowa. Wpłaty i wypłaty z Walutomatu również są darmowe, jeżeli przesyłamy pieniądze w ramach jednego z banków, w których Walutomat prowadzi rachunki: Alior Bank, BGŻ BNP Paribas, mBank MSP i Korporacje (dawny BRE Bank), BZ WBK (dawny Kredyt Bank), Deutsche Bank, ING Bank, Inteligo, Millennium, mBank (również dawny Multibank), PKO BP (również Nordea Bank), Pekao SA, Raiffeisen Polbank, T-Mobile Usługi Bankowe.

 W przypadku gdy użytkownik ma konto w innym banku niż Walutomat, pobierana jest opłata od przelewu w wysokości ustalonej przez dany bank.

Bezpieczeństwo

Zastanawiasz się, czy wymiana walut online z innymi użytkownikami jest bezpieczna? Tak! Bezpieczeństwo gwarantuje system zabezpieczeń transakcji i środków:

Bezpieczeństwo transakcji opiera się na czterech filarach:

– weryfikacja tożsamości użytkownika,
– konieczność zabezpieczenia środków finansowych przed złożeniem oferty,
– zabezpieczenie rozliczeń,
– protokół SSL.

Spółka Currency One SA prowadzi zarejestrowaną działalność kantorową zgodnie z przepisami prawa dewizowego i znajduje się w rejestrze Narodowego Banku Polskiego. Jako jedni z nielicznych mają licencję Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) na świadczenie usług płatniczych. Oznacza to, że firma jest w dobrej kondycji finansowej, jest zarządzana ostrożnie i stabilnie, ma fundusze i mechanizmy wystarczające do obsługi pieniędzy klientów, a środki przeznaczone na transakcje płatnicze znajdują się na oddzielnych kontach i są wyłączone z masy upadłościowej. Pieniądze klientów Walutomatu są więc chronione.

Do twojej dyspozycji jest także forum dyskusyjne, służące do prowadzenia dyskusji na tematy związane z wymianą walut i nie tylko.

Zachęcam do wypróbowania Walutomatu – jest to rozwiązanie sprawdzone i bezpieczne. Jeżeli cenisz sobie niskie koszty oraz wygodę, może to być idealna oferta dla ciebie. Więcej informacji znajdziesz na stronie Walutomat.pl.

Zapraszam także do obejrzenia filmu, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób wymienić walutę:

https://www.youtube.com/watch?v=04ZeU1SQDz0

Życzę korzystnych kursów!

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
(7 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...