Kryptowaluta Ripple

Do grona najbardziej popularnych kryptowalut na świecie, obok bitcoina czy etherneum, zalicza się również kryptowalutę ripple, znaną na giełdach kryptowalutowych pod skrótem XRP. Ripple ma własne tokeny, które pozwalają na szybkie realizowanie płatności. Jaka jest specyfika kryptowaluty rippe i jej historia?

Historia ripple

Powszechnie przyjęto, że kryptowaluta ripple jest dziełem Ryana Fuggera. Wiadomo na pewno, że na samym początku istnienia projektu odegrał on w nim ważną rolę. W 2004 roku założył on RipplePay i od tego momentu notowane są wzrosty kryptowaluty ripple. Ważnym momentem w historii ripple był rok 2011, kiedy system został zaprojektowany tak, aby działał szybko i oszczędzał energię, w przeciwieństwie do energochłonnego bitcoina. W 2012 roku powstał z kolei OpenCoin, Inc. W krótkim czasie wdrożono Ripple Transaction Protocol na koncepcji Ryana Fuggera. Istota tego protokołu tkwi w tym, że jest w stanie skrócić czas przekazywanych środków do zaledwie kilku sekund.

Od 2012 roku jednocześnie firma Ripple, zarządzająca rozwojem kryptowaluty o tej samej nazwie, koncentruje się cały czas na dostosowaniu i poszerzaniu swojej oferty do potrzeb rynku bankowego.

Opis kryptowaluty

Ripple to startup z San Francisco, będący systemem płatności opierającym się o technologię blockchain. Jest trzecią co do wielkości kapitalizacji rynkowej kryptowalutą, po bitcoinie (www.xtb.com/pl/bitcoin-kb) i ethereum.

Zezwala klientom na integrację protokołu na własnym systemie. Protokół jest niemal taki sam, jak i w innych popularnych kryptowalutach, m.in. w bitcoinie. Jest kompatybilny z walutami wirtualnymi, papierowymi oraz rynkiem towarowym. Ripple zajmuje ważne miejsce w globalnej sieci rozliczeniowej, ponieważ pozwala na obniżenie kosztów transakcji obu stronom, a ponadto oferuje ulepszoną usługę przekazywania natychmiastowych środków.  Nie trzeba martwić się o bezpieczeństwo płatności przy użyciu kryptowaluty ripple, ponieważ są one zabezpieczone kryptograficznie. Zostały zaprojektowane w taki sposób, aby odpowiadać istniejącym strukturom bankowym. Banki w ramach systemu ripple mogą porozumiewać się pomiędzy sobą bez kontaktu z pośrednikami. Transakcje są prywatne, można łączyć je w wiele sieci, a sam system jest w pełni skalowalny, co daje wysoki poziom przetwarzania.

Tym, co decyduje o rosnącej popularności ripple w systemie rozliczeniowym jest to, że pozwala na szybkie, niemal natychmiastowe przekazanie płatności, dlatego jest to tani i bezpieczny system. Coraz częściej ripple wykorzystywany jest przez sektor bankowy na świecie.

Właściwie, swoje funkcjonowanie ripple opiera na strukturze, która przetwarza płatności w podobnym sposób jak w blockchainie. Ripple właściwie wykorzystuje księgi, które rejestrują każdą pojedynczą transakcję. Nie ma tu żadnej trzeciej, pośredniczącej strony. Waluta XRP  ripple ułatwia transakcje pomiędzy dwiema stronami, które nie ponoszą żadnego ryzyka realizowanej płatności.

Specyfikacja

Kryptowaluta ripple (www.xtb.com/pl/oferta/dostepne-rynki/cryptocurrencies/ripple) nie podlega miningowi, co oznacza, że nie jest kopana przez górników przy użyciu koparek kryptowalutowych. Istnieje stała liczba tokenów ripple w obiegu. Protokół nie zakłada wydobywania nowych tokenów. Ustalono, że łączna liczba utworzonych XRP wynosi 100 miliardów. Przepływ kryptowaluty na rynkach światowych jest kontrolowany przez ripple.

Co ciekawe, twórcy ripple zdecydowali o zamrożeniu 88 proc. swoich monet XRP. To umożliwiło sprzedawanie miliarda tokenów co miesiąc. Podać ripple pozostaje na przewidywalnym poziomie, co pozwala na łatwiejsze korzystanie z tej kryptowaluty.

Sieć ripple ma przed sobą świetlaną szybkość. jej atuty, przede wszystkim prędkość przetwarzania płatność i powiązanie z dużą ilością globalnych firm, w tym banków na całym świecie, dają jej podstawy do dalszego rozwoju i wzrostu. Około 40 proc. banków w Japonii ma zostać podłączonych do ripple, a oprócz nich również 60 instytucji na całym świecie, w tym giganci bankowi jak Santander i UniCredit.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
(2 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...

Skomentuj