NBP wprowadził do obiegu dwupoziomową monetę kolekcjonerską

Narodowy Bank Polski  wprowadził do obiegu pierwszą monetę dwupoziomową dla kolekcjonerów. To pierwsza w historii moneta, w której lustra znajdują się na dwóch poziomach. Okazją jest 35-lecie powstania Solidarności Walczącej. Awers przestawia pękający monolit ze słowami przysięgi członków Solidarności. Z kolei rewers to sylwetka kobiety malującej znak związku. Są to projekty Roberta Kotowicza i Jacka Jaśkiewicza. Do obiegu trafiło 20 tysięcy sztuk tych monet. Cena pojedynczej monety wynosi 120 złotych. Można je nabyć w okręgowych oddziałach NBP oraz w sklepie internetowym Narodowego Banku Polskiego.

Historia Solidarności Walczącej

Solidarność Walcząca powstała w czerwcu 1982 roku. Od tego czasu jej celem było przede wszystkim obalenie porządku komunistycznego oraz przywrócenie w Polsce niepodległości, która została zabrana przez ZSRR. Organizacja nigdy nie została rozbita, mimo, że minister spraw wewnętrznych PRL Czesław Kiszczak skierował przeciwko niej wszystkie siły jakimi dysponował, w tym wojskowe służby specjalne, a także jednostki STASI i KGB.

Solidarność Walcząca składała się z około 3000 działaczy działających w całym kraju. Regularnie wydawała ponad 100 tytułów podziemnej pracy oraz  emitowała kilkaset nielegalnych wówczas audycji radiowych. Było to możliwe dzięki rozległej sieci podziemnych radiostacji znajdujących się w wielu miastach Polski. W roku 1983 Solidarność Walcząca rozpoczęła również druk publikacji w języku czeskim i rosyjskim.

Ważną częścią organizacji były kobiety. Pełniły ważne funkcję i stanowiły symbol prawdziwej ofiarności. To właśnie z inicjatywy kobiet powstało konspiracyjne pismo „Wiadomości Bieżące” . Ukazywało się ono regularnie przez 8 lat w ilości kilku tysięcy egzemplarzy. Wszystko to było możliwe dzięki szerokiej sieci podziemnych punktów poligraficznych i kolportażowych. W zasadzie każdy członek Solidarności był swego rodzaju jednoosobową drukarnią, która była w stanie uruchomić powielanie podziemnej prasy przy minimalnej ilości środków pieniężnych i to w mało sprzyjających warunkach. „Królową Podziemnego Druku” nazywano Barbarę Sarapuk, która wyszkoliła ogromną liczbę podziemnych drukarzy.

Symbolika nowej monety

Nowa moneta kolekcjonerska ma przypominać, że to w dużej mierze Polska przyczyniła się do obalenia dotychczasowego porządku w Europie ustalonego na mocy konferencji jałtańskiej. Na awersie znajduje się monolit rozrywany przez polskie godło, co jest symbolem tych zmian. W pęknięciach monolitu znajdują się słowa przysięgi składanej przez członków Solidarności Walczącej. Rewers to natomiast sylwetka kobiety malującej znak organizacji. To nawiązanie do dużej liczby kobiet, które należały do związku.

Kolejne monety kolekcjonerskie od NBP

Na mocy obowiązującej ustawy o NBP, Narodowy Bank Polski posiada wyłączne prawo do emitowania znaków pieniężnych RP, zarówno banknotów, jak i monet. Wszystkie, podobnie jak monety kolekcjonerskie, są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Już planowana jest zresztą kolejna emisja. 12 lipca do obiegu mają wejść monety o nominałach 50 i 500 zł z serii Skarby Stanisława Augusta – Zygmunt I Stary oraz moneta z nominałem 20 zł z serii Historia monety polskiej – 100 dukatów Zygmunta III.

Emisja monet kolekcjonerskich jest przede wszystkim okazją do upamiętnienia ważnych rocznic oraz postaci historycznych. Czasem stanowi również zachętę do rozwijania zainteresowania polską kulturą czy tradycją. Na każdej polskiej monecie kolekcjonerskiej  znajduje się nominał, wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczpospolitej Polskiej, napis Rzeczpospolita Polska oraz rok emisji.

Inne osoby, czytały również

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
(2 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...

Skomentuj