Raport walutowy: GBP i USD

Kursy walut są tak niestabilne jak gospodarka Państw, w których te waluty operują dlatego też z punktu widzenia inwestora walutowego konieczne jest stałe zwracanie uwagi na decyzje polityczne i zmiany władzy w krajach nas interesujących. W ostatnich latach o przykłady wpływania decyzji politycznych i zmian władzy na kursy walut nie brakowało o czym świadczy między innymi wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, oraz przejęcie władzy w USA przez Donalda Trumpa.

Takie zmienne mogą często bardzo nadszarpnąć rynkiem i doprowadzić część inwestorów do straty, dlatego też w znaczącej większości umiarkowana władza i powolne podejmowanie decyzji jest pożądane dla ludzi zajmującymi się walutami. Na nieprzewidywalnych zmianach cierpią również przedsiębiorcy, którzy inwestują i posiadają filie swoich firm w krajach trzecich, a duży spadek na danej walucie powoduje również spadek przychodów z oddziału, który znajduje się na terenie określonego kraju. Tracą również osoby pracujące za granicą i wysyłające swoje oszczędności do Polski, ponieważ zmiana na poziomie 10 punktów procentowych jest już istotna.

Co stało się z wartością funta szterlinga w ostatnim czasie?

23.06.2016 [ 5.7028 PLN] funt stale rósł i nie było żadnych przesłanek że wkrótce może spaść, aż nadszedł moment poznania wyników referendum i dobre wyniki nagle uległy załamaniu. Przez kolejny okres 5 miesięcy możemy mówić o stałym spadku i lekkim odbiciu na przestrzeni sierpnia i września. Zmiana [16 punktów procentowych] jaka się wtedy dokonała była duża i to na tyle żeby położyć okres 2 lat stałego wzrostu.

02.11.2016 [4.4480 PLN] Tutaj można mówić o odbiciu na całe dwa miesiące ponieważ aż do połowy grudnia funt nie malał i w swojej szczytowej fazie osiągnął 5.3653 PLN.

13.12.2016 [5.3306] Ten moment okazał się krytyczny ponieważ od tego czasu funt ulega stopniowemu osłabieniu i jest obecnie o 5,7 punktu procentowego słabszy niż był pod koniec zeszłego roku.

Funt to obecnie waluta bardzo niepewna, a od jej przyszłości będzie zależała zarówno siła brytyjskiej gospodarki jak i jej elastyczność w związku z nadchodzącymi problemami w handlu i polityce imigracyjnej. To co zrobiły wyspy w ostatnim roku było dość nieprzemyślane, ale może się okazać że dzięki temu Wielka Brytania zacznie szybciej i prężniej się rozwijać.

Dolar amerykański i wybór Donalda Trumpa na prezydenta

Wybory w USA odbyły się 8 listopada ubiegłego roku i to jak zachował się dolar amerykański w tym czasie jest bardzo ważne, ponieważ odzwierciedla poglądy inwestorów i przedsiębiorców, którzy w USA inwestują. Co w takim razie stało się 8 listopada w USA?

8.11.2016 [3.9169 PLN] W momencie wyborów dolar amerykański utrzymywał się na granicy 3,90 PLN/USD, jednak w ciągu kolejnych 2 miesięcy urósł on do poziomu 4.2493 PLN/USD, co było równowartością 8 punktów procentowych. Taki wzrost może świadczyć o powszechnym zadowoleniu z wyborów nie tylko w USA ale i na świecie wśród firm, które posiadają swoje oddziały w USA.

03.01.2017 [4.2271 PLN] Ta data okazała się bardzo istotna ponieważ w tym momencie dolar gwałtownie spadł, by chwilę po wyborach nabrać na wartości  i 3.02.2017 dolar wynosił już [4.0071 PLN].

15.03.2017 [4.0300 PLN] Ten moment to delikatny wzrost i stabilizacja przez okres dwóch miesięcy od początku stycznia.

14.04.2017 [3.9911 PLN] Obecnie dolar amerykański uległ osłabieniu jednak dalej jest mocniejszy niż to miało miejsce przed wyborami w USA.

Dolar bardzo pozytywnie zareagował na wybór Donalda Trumpa na prezydenta, co oczywiście ma bardzo wiele przyczyn, a jedną z nich może być fakt że jest on dobrym administratorem, to też może sprawdzić się w roli prezydenta. Mimo wszystko to jak kształtować się będzie dolar na przestrzeni kolejnych lat będzie zależało od przebiegu prezydentury nowego prezydenta USA, oraz podejmowanych przez niego decyzji.

Inne osoby, czytały również

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
(2 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...

Skomentuj