Kursy walut są tak niestabilne jak gospodarka Państw, w których te waluty operują dlatego też z punktu widzenia inwestora walutowego konieczne jest stałe zwracanie uwagi na decyzje polityczne i zmiany władzy w krajach nas interesujących. W ostatnich latach o przykłady wpływania decyzji politycznych i zmian władzy na kursy walut nie brakowało o czym świadczy między innymi wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, oraz przejęcie władzy w USA przez Donalda Trumpa.
Takie zmienne mogą często bardzo nadszarpnąć rynkiem i doprowadzić część inwestorów do straty, dlatego też w znaczącej większości umiarkowana władza i powolne podejmowanie decyzji jest pożądane dla ludzi zajmującymi się walutami. Na nieprzewidywalnych zmianach cierpią również przedsiębiorcy, którzy inwestują i posiadają filie swoich firm w krajach trzecich, a duży spadek na danej walucie powoduje również spadek przychodów z oddziału, który znajduje się na terenie określonego kraju. Tracą również osoby pracujące za granicą i wysyłające swoje oszczędności do Polski, ponieważ zmiana na poziomie 10 punktów procentowych jest już istotna.
23.06.2016 [ 5.7028 PLN] funt stale rósł i nie było żadnych przesłanek że wkrótce może spaść, aż nadszedł moment poznania wyników referendum i dobre wyniki nagle uległy załamaniu. Przez kolejny okres 5 miesięcy możemy mówić o stałym spadku i lekkim odbiciu na przestrzeni sierpnia i września. Zmiana [16 punktów procentowych] jaka się wtedy dokonała była duża i to na tyle żeby położyć okres 2 lat stałego wzrostu.
02.11.2016 [4.4480 PLN] Tutaj można mówić o odbiciu na całe dwa miesiące ponieważ aż do połowy grudnia funt nie malał i w swojej szczytowej fazie osiągnął 5.3653 PLN.
13.12.2016 [5.3306] Ten moment okazał się krytyczny ponieważ od tego czasu funt ulega stopniowemu osłabieniu i jest obecnie o 5,7 punktu procentowego słabszy niż był pod koniec zeszłego roku.
Funt to obecnie waluta bardzo niepewna, a od jej przyszłości będzie zależała zarówno siła brytyjskiej gospodarki jak i jej elastyczność w związku z nadchodzącymi problemami w handlu i polityce imigracyjnej. To co zrobiły wyspy w ostatnim roku było dość nieprzemyślane, ale może się okazać że dzięki temu Wielka Brytania zacznie szybciej i prężniej się rozwijać.
Wybory w USA odbyły się 8 listopada ubiegłego roku i to jak zachował się dolar amerykański w tym czasie jest bardzo ważne, ponieważ odzwierciedla poglądy inwestorów i przedsiębiorców, którzy w USA inwestują. Co w takim razie stało się 8 listopada w USA?
8.11.2016 [3.9169 PLN] W momencie wyborów dolar amerykański utrzymywał się na granicy 3,90 PLN/USD, jednak w ciągu kolejnych 2 miesięcy urósł on do poziomu 4.2493 PLN/USD, co było równowartością 8 punktów procentowych. Taki wzrost może świadczyć o powszechnym zadowoleniu z wyborów nie tylko w USA ale i na świecie wśród firm, które posiadają swoje oddziały w USA.
03.01.2017 [4.2271 PLN] Ta data okazała się bardzo istotna ponieważ w tym momencie dolar gwałtownie spadł, by chwilę po wyborach nabrać na wartości i 3.02.2017 dolar wynosił już [4.0071 PLN].
15.03.2017 [4.0300 PLN] Ten moment to delikatny wzrost i stabilizacja przez okres dwóch miesięcy od początku stycznia.
14.04.2017 [3.9911 PLN] Obecnie dolar amerykański uległ osłabieniu jednak dalej jest mocniejszy niż to miało miejsce przed wyborami w USA.
Dolar bardzo pozytywnie zareagował na wybór Donalda Trumpa na prezydenta, co oczywiście ma bardzo wiele przyczyn, a jedną z nich może być fakt że jest on dobrym administratorem, to też może sprawdzić się w roli prezydenta. Mimo wszystko to jak kształtować się będzie dolar na przestrzeni kolejnych lat będzie zależało od przebiegu prezydentury nowego prezydenta USA, oraz podejmowanych przez niego decyzji.
Skomentuj