Spadek kursu funta – brytyjska waluta poniżej 5 zł

Polski złoty rośnie w siłę. Wzrostowi notowań sprzyja osłabienie głównych walut, w tym funta brytyjskiego. Jest ono skutkiem luzowania polityki monetarnej przez Bank Anglii. W efekcie tych działań kurs brytyjskiej waluty wynosi w chwili obecnej już nieco mniej niż 5 zł. Presja na funcie ciąży również z powodu kiepskich wyników angielskiej gospodarki, które według niektórych ekonomistów grożą nawet recesją.

Jeśli sytuacja w najbliższym czasie się nie zmieni Brytyjska Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na dalsze cięcie stóp procentowych oraz kolejne zwiększenie luzowania ilościowego. Ostatni raz funt brytyjski był tak tani w styczniu 2014 roku. Jeszcze nieco ponad pół roku temu, w grudniu 2015 roku 1 funt kosztował ponad 6,09 zł i był najdroższy od niemal 10 lat. Po czerwcowym referendum, w którym społeczeństwo Wielkiej Brytanii odpowiedziało się za opuszczeniem szeregów Unii Europejskiej notowania brytyjskiej waluty osiągnęły wynik najniższy od 31 lat. Początkiem sierpnia Bank Anglii po raz pierwszy od 7 lat zdecydował się na obniżenie stóp procentowych z 0,5 do 0,25%. Wznowiono także program ilościowego poluzowania monetarnego, który skupuje papiery wartościowe za nowo wydrukowane pieniądze. Jednak nawet taka polityka nie zahamowała dalszego spadku wartości waluty.

Prognozy walutowe

Zdaniem analityków rynku finansowego funt brytyjski może być jeszcze tańszy. Tendencja zniżkowa może utrzymywać się nawet do końca tego roku. Sytuacja ma miejsce z powodu ryzykownej polityki Banku Anglii. 4 sierpnia obniżył on stopy procentowe do rekordowo niskiego poziomu zaledwie 0,25%. Dodatkowo zapowiedział działania mające na celu wzrost gospodarczy oraz wspieranie inwestycji. W tym celu przez najbliższe pół roku będzie skupował on obligacje skarbowe za kwotę  60 mld funtów. Z kolei w ciągu 1,5 roku przeznaczy 10 mld funtów na obligacje emitowane przez firmy, a 100 mld na pożyczki dla banków. Reakcją na te działania jest spadek wartości funta brytyjskiego w stosunku do wszystkich światowych walut. W chwili obecnej jest on tańszy niż po ogłoszeniu wyników referendum o Brexicie.

Bank przedstawił też niezbyt optymistyczne prognozy na przyszłość. W roku 2017 wzrost PKB wynieść ma jedynie 0,8%. W dużej mierze jest to wynikiem referendum odnośnie opuszczenia UE. Przed ogłoszeniem wyników głosowania miał on osiągnąć poziom 2,3%. Istnieje także poważne ryzyko wzrostu poziomu bezrobocia do poziomu około 5,5%.

Umocnienie złotego

Skutkiem sytuacji na rynku walut jest umocnienie się polskiego złotego. W lipcu oraz na początku sierpnia kurs euro spadł z 4,47 na 4,26 zł. Z kolei osłabienie funta w stosunku do euro i dolara skutkuje ceną brytyjskiej waluty na poziomie nieprzekraczającym w chwili obecnej 5 zł. Jednak cięcie stóp procentowych w Wielkiej Brytanii oraz spadek ceny funta to kiepska wiadomość dla Polaków pracujących na Wyspach. Otrzymają oni bowiem mniej złotych za zarobione tam funty. Wątpliwe jest również to, że zmiana polityki monetarnej wpłynie znacząco na nastroje panujące wśród przedsiębiorców, zwłaszcza przed nadchodzącym Brexitem.

Inne osoby, czytały również

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
(2 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...

Skomentuj