Kryptowaluty stały się tematem modnym, a osób, chcących się dorobić na wirtualnych monetach sporych pieniędzy, przybywa w zasadzie każdego tygodnia. Spora część adeptów kryptowalutowego tradingu szybko przekonuje się, że brak elementarnej wiedzy o funkcjonowaniu tego instrumentu, a także o samym procesie inwestowania to prosta droga do bankructwa. Dlatego też przed ulokowaniem prawdziwych pieniędzy w wybraną kryptowalutę, warto dowiedzieć się, na czym polega handel oparty na tym aktywie i na jakie elementy powinno się zwracać uwagę.
Handel kryptowalutami wydaje się pozornie bardzo łatwy, jednak dopiero w praktyce okazuje się, że ryzyko popełnienie błędu, który może doprowadzić stan naszego konta do ruiny, jest naprawdę bardzo duże. Najczęściej na szybkie bankructwo są narażeni początkujący traderzy, poznający dopiero rynek kryptowalut. Powód jest oczywisty – brak wiedzy, a także niezwykle cennego doświadczenia. I choć każdy inwestor w swojej przygodzie z handlem popełnił mniejsze lub większe błędy, to sztuką jest nie roztrwonić całego kapitału na początkowym etapie inwestowania. Jak zatem bezboleśnie wejść na rynek kryptowalut? Najlepiej poznając absolutne podstawy związane z wirtualnymi monetami.
Kryptowaluta jest cyfrowym, wirtualnym środkiem płatniczym pozbawionym fizycznej postaci, opartym na technologii kryptografii łańcuchowej, zwanej powszechnie blockchainem. W zdecydowanej większości kryptowaluty są zdecentralizowane, co oznacza, że nie odpowiada za nie i nie reguluje ich żadna nadrzędna instytucja.
Najpopularniejszą kryptowalutą jest oczywiście Bitcoin, powstały w 2009 roku. To właśnie BTC wytyczał szlaki dla innych wirtualnych monet. Obecnie to także najdroższa kryptowaluta obecna na rynku. W sierpniu 2020 roku cena Bitcoina przekroczyła 10 tysięcy dolarów za jedno BTC. Zaraz po nim najpopularniejsze jest Ethereum, które w tym samym czasie kosztowało 400 dolarów za monetę.
Handel kryptowalutami może przybrać dwojaką formę. Pierwsza z nich opiera się na zakupie wirtualnej monety na tzw. giełdach kryptowalutowych. Mówiąc o „zakupie”, faktycznie stajemy się w tym przypadku właścicielem danego aktywu i sami decydujemy, kiedy się go pozbyć, by ostatecznie wyjść na tym na plus (ewentualnie, by stracić na inwestycji jak najmniej).
Alternatywą dla tej metody jest handel oparty na kontraktach CFD, zwanych również kontraktami różnicy kursowej. Ich działanie polega na następującej zasadzie: kontrakt CFD zawierany jest między dwiema stronami i zawiera jasne oraz klarowne informacje o tym, że sprzedający zapłaci różnicę między aktualną (w dniu wykonania kontraktu) wartością określonego aktywu (w tym przypadku kryptowaluty) a jego wartością w dniu ustalania umowy (jeśli różnica jest ujemna, wówczas obowiązek zapłaty spoczywa na kupującym). Handel w tym przypadku opiera się na spekulacji. Należy przewidzieć, czy cena interesującego aktywu będzie wzrastać, czy też zanotuje dołek. Co ważne, w przypadku CFD trader nie jest właścicielem instrumentu bazowego. Nie ma też potrzeby korzystania z giełd krypto oraz posiadania portfela. Handel odbywa się zwykle za pomocą popularnych platform inwestycyjnych.
Rynek krypto nie jest ograniczany czasowo. Sprzedawać i kupować można w zasadzie przez siedem dni w tygodniu, całą dobę. To odróżnia między innymi kryptowaluty od rynku Forex. Nie zmienia to jednak faktu, że istnieje kilka zalecanych pór, w czasie których najlepiej dokonywać konkretnych decyzji handlowych. Traderzy zwykle sprawdzają, jak zachowuje się cena wirtualnych monet wraz z otwarciem rynków USA, Rosji i Wielkiej Brytanii, gdyż to te kraje przodują jeśli chodzi o prowadzenie handlu kryptowalutami. Co inwestor to jednak inne metody działania. Każdy trader samodzielnie wyznacza też sobie najlepszy czas do handlu, uwzględniając przy tym chociażby to, ile czasu każdego dnia lub tygodnia chce przeznaczyć na operacje rynkowe.
Tak jak przy inwestowaniu w inne aktywa, niezwykle ważne jest, by działać w oparciu o starannie przygotowaną taktykę tradingu. Nie wolno polegać jedynie na intuicji – istotną rolę odgrywa cykliczna analiza zachowań rynkowych oraz systematyczne poszerzanie własnej wiedzy. Inwestowanie w kryptowaluty jest obarczone podobnym ryzykiem, jak lokowanie kapitału w waluty tradycyjne, akcje czy indeksy. Nieostrożne działanie jest bardzo mocno narażone na poniesienie strat.
Ważne jest także to, by nie działać pod wpływem impulsu. Nie zaleca się zakupu lub sprzedaży monet w celu „odbicia się” i natychmiastowego odzyskania strat. Pośpiech i pochopność to prawdopodobnie dwaj najgorsi doradcy każdego tradera, nie tylko tego działającego na rynku kryptowalut.
Skomentuj